Вийшов до друку Посібник для працівників та осіб, які шукають роботу

14.05.2012 року підписано до друку Посібник для працівників та осіб, які шукають роботу "Захист трудових прав - попереджений означає озброєний", виданий КМГО "Взаємодопомога вільних людей".

На нашому сайті Ви можете скачати його в електроному вигляді.

Посібник для працівників та осіб, які шукають роботу
Посібник _А5_.doc
Microsoft Word документ 6.4 MB
Посібник для працівників та осіб, які шукають роботу
Посібник.pdf
Adobe Acrobat документ 656.2 KB

Поновлення на роботі працівника незаконного звільненого у разі зміни в організації виробництва і праці

Під час проведення КМГО «Взаємодопомога вільних людей» заходів в рамках проекту «Захист трудових прав – попереджений, означає озброєний!», підтриманого Міжнародним Фондом „Відродження”, дуже часто у присутніх виникають питання, щодо поновлення на роботі працівника незаконного звільненого у разі зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Одразу слід зауважити, що ці питанння вирішуютья ще в суді під час розгляду справи про поновлення на роботі незаконо звільненого працівника.

Суди під час розгляду трудових спорів, пов’язаних зі звільненням за п. 1 ст. 40 КЗпП, з’ясовують, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.

Коли працівника звільнено без законних підстав або з порушенням встановленого порядку, але поновити його на роботі неможливо внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, суд визнає звільнення неправильним і зобов’язує ліквідаційну комісію або власника (орган, уповноважений управляти майном ліквідованого підприємства, установи, організації, а у відповідних випадках — правонаступника) виплатити цьому працівникові заробітну плату за час вимушеного прогулу.

У випадках зміни власника підприємства (установи, організації) чи його реорганізації (злиття з іншим підприємством, приєднання до іншого підприємства, поділу підприємства, виділення з нього одного або кількох нових підприємств, перетворення одного підприємства в інше, наприклад, державного підприємства в орендне підприємство або підприємства в господарське товариство) дія трудового договору працівника продовжується. При реорганізації підприємства або при його перепрофілюванні звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП може мати місце, якщо це супроводжується скороченням чисельності або штату працівників, змінами у їх складі за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професіями. Працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві, де збереглося його попереднє місце роботи.

При ліквідації підприємства (установи, організації) правила п. 1 ст. 40 КЗпП можуть застосовуватись і в тих випадках, коли після припинення його діяльності одночасно утворюється нове підприємство. В цих випадках працівник не вправі вимагати поновлення його на роботі на заново утвореному підприємстві, якщо він не був переведений туди в установленому порядку.

При проведенні звільнення власник або уповноважений ним орган вправі в межах однорідних професій і посад провести перестановку (перегрупування) працівників і перевести більш кваліфікованого працівника, посада якого скорочується, з його згоди на іншу посаду, звільнивши з неї з цих підстав менш кваліфікованого працівника. Якщо це право не використовувалось, суди не обговорюють питання про доцільність такої перестановки (перегрупування).

Після винесення позитивного рішення на користь працівника, необхідно за заявою отримати виконавчий лист з яким в подальшому необхідно звернутися до органу державної виконавчої служби за місцем знаходження підприємства, де разом із заявою пред’явити виконавчий лист до виконання.

З цього часу розпочинається стадія виконання рішення суду. Органи державної виконавчої служби в своїй діяльності керуються ЗУ «Про виконавче провадження» та Інструкцією про проведення виконвчих дій. Одразу необхідно звернути увагу, що виконання рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню, але негайне виконання рішення суду це не означає, що воно буде виконано одразу. Це лише деякі моменти які прискорюють виконання рішення суду, наприклад: у разі відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, забезпечення позовних вимог або якщо рішення підлягає негайному виконанню добровільний строк, (до 7-днів) встановлений частиною другою статті 25 ЗУ «Про виконавче провадження» не надається.

Порядок виконання рішень зазначеної категорії передбачений ст. 76 Закону, а саме:

Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника виконується негайно. Виконання рішення вважається закінченим з дня видачі відповідного наказу або розпорядження власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом, фізичною особою, фізичною особою — підприємцем, який прийняв незаконне рішення про звільнення або переведення працівника, після чого державний виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

У випадку невиконання власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом, фізичною особою, фізичною особою — підприємцем рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника на них накладається штраф та застосовуються інші заходи, передбачені законом.

Відповідальність за невиконання рішення, про поновлення на роботі передбачена статтею 89 Закону, а саме до власника застосовуються такі заходи впливу:

штраф — фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб — від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника — юридичну особу — від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Тобто Законом України «Про виконавче провадження» не передбачено ніяких підстав для невиконання рішення суду про поновлення на роботі у разі зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, всі ці питання повинні вирішитися, ще в суді. Також необхідно звернути увагу, що строк виконання рішень немайнового характера (рішення про поновлення на роботі незаконо звільненого працівника і є рішеням немайнового характеру) становить два місяці. За такий строк відповідно до чинного законодавства неможливо ліквідувати жодне підприємство, кому б воно не належало.

Від себе хочеться додати, що штрафні санкції за невиконання рішень суду про поновлення на роботі незаконо звільненого працівника на мою думку недостатні. Порушення права на працю гарантоване Конституцією України оцінюється меньше ніж деякі штрафи за порушення правил дорожнього руху.

 

В.В.Масленников

ПРЕС-РЕЛІЗ

Відбувся круглий стіл «Захист трудових прав – попереджений означає озброєний»

            16 березня 2012 р. у приміщенні КОГО «Інформаційно-ресурсний центр» за адресою вул. Дзержинського 53-а, відбулось засідання круглого столу, участь в якому взяли представники Міського Управління юстиції, Управління державної виконавчої служби, Міської ради, Федерації профспілок області, Центру зайнятості, Громадських організацій. Захід ініційовано міською громадською організацією «Взаємодопомога вільних людей» у рамках проекту «Захист трудових прав – попереджений, означає озброєний!», підтриманого Міжнародним Фондом „Відродження”, який здійснюється за сприяння Кіровоградської міської ради.

           В основі обговорення круглого столу було два основних питання - проблеми порушення трудових прав та запобігання порушенням прав працівників і вироблення спільної стратегії щодо сприяння профілактики порушень у сфері трудового права шляхом підвищення правової свідомості та культури працівників.

            За словами представника організаторів заходу Марата Цумарєва, незважаючи на те, що трудове законодавство України є соціально спрямованим та одним з кращих у Європі, оскільки побудоване на базі конвенцій МОП, захист трудових прав працівників, особливо тих, які зайняті у недержавному секторі економіки, в сучасних умовах є проблемою. Оскільки «традиційні способи захисту» такі як представництво працівників, права яких порушено, в судах та інших органах не завжди ефективні, і попсуті не усувають причин порушень а є боротьбою з наслідками, необхідно застосувати принципово інший підхід, спрямований, насамперед, на профілактику таких порушень шляхом інформування працівників і осіб які шукають роботу, підвищення їх правової свідомості та культури. З цією метою КМГО «Взаємодопомога вільних людей» готує до видання довідково-інформаційний посібник для працівників, у якому в доступній формі буде описано найбільш типові порушення та способи захисту трудових прав та наведено довідкову інформацію щодо питань звернення до органів державної влади та місцевого самоврядування для захисту трудових прав отримання роз’яснень тощо. Учасникам круглого столу було запропоновано взяти участь у підготовці інформаційної частини посібника для коректного відображення ролі кожної з служб (установ) у процесі захисту , попередження порушень у сфері трудового права, оскільки на думку організаторів, поінформованість працівників і осіб що шукають роботу у простій доступній формі, чітке роз’яснення їм до яких органів і служб можна звертатися за інформацією, роз’ясненнями, захистом своїх прав має сприяти вирішенню даної проблеми.

            Представник міської ради Олег Вовенко доповів про спільну діяльність відповідно до угоди, укладеної між виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради та Кіровоградською міською громадською організацією «Взаємодопомога вільних людей», в рамках Програми правової освіти населення м. Кіровограда на 2011-2015 роки, та наголосив на доцільності розширення та поглиблення співпраці з громадськими організаціями, зокрема щодо діяльності в напрямку правової освіти населення.

            Представник Кіровоградського міського управління юстиції Котов Олександр повідомив, що міське управління юстиції надає безкоштовні консультації, які надаються в громадських приймальнях, надаються зразки позовних заяв, але чинним законодавством на даний час не передбачено можливість спеціалістам управління юстиції готувати позовні заяви під конкретний випадок, але наголосив що така можливість, у перспективі передбачається. Міське управління юстиції надає відповіді на звернення громадян, щодо роз'яснення законодавства. На думку Олександра Котова необхідність якісної та безкоштовної правової допомоги, особливо для соціально незахищених верств населення є беззаперечною, але підвищення правової свідомості та культури громадян, у тому числі у сфері трудових відносин, як засіб попередження правопорушень, заслуговує на особливу увагу.

            Представник Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області - Курченко Ольга охарактеризувала стан виконання рішень судів з трудових спорів в місті та області повідомила, та зазначила, що найчисельнішими порушеннями, є незаконне звільнення працівника та не виплата заробітної плати. Ольгою Василівною також було роз’яснено правила та особливості виконавчих дій, порядок звернення до органів ДВС, тощо.

            Особливо зацікавила тема попередження порушень трудових прав працівників шляхом попередження їх правової культури Баланенко Максима - представника Федерації профспілок Кіровоградської області, який повідомив, що протягом 2012 року апаратом Федерації профспілок Кіровоградської області надано більше 500 консультацій членам профспілок, а також працівникам, що не є членами профспілок; проведено понад 50 семінарів, навчань та круглих столів де розкривалася тема законодавчого забезпечення прав та гарантій працівників. З метою запобігання порушень трудового законодавства Федерацією профспілок провадяться дні профспілок в містах та районах області; розроблено низку методичних вказівок та інформаційних листів, а також провадиться регулярна роз'яснювальна робота через засоби масової інформації. Максим Олексійович повідомив, серед самих розповсюджених проблем у сфері захисту трудових прав є небажання працівників конфліктувати з роботодавцем та звертатися по правову допомогу; лояльне відношення судів до порушників у близько у 20% справах; велика кількість "кишенькових" профспілок у недержавному секторі економіки, повністю підконтрольних власнику.

            Також учасниками круглого столу обговорювались особливо розповсюджені випадки прошення трудових прав та способи їх запобігання, представники громадських організацій ділились досвідом роботи у сфері захисту трудових прав.

            У підсумку круглого столу учасники дійшли згоди щодо поглиблення співпраці у сфері підвищення правової свідомості та культури працівників шляхом поєднання зусиль органів влади та самоврядування, профспілкових та громадських організацій міста.

Контактна інформація:

керівник проекту В’ячеслав Власюк тел. 066-224-48-27 е-mail: vlasnist2009@ukr.net;

відповідальний за проведення круглого столу Марат Цумарєв тел. 066-112-47-80 е-mail: zumar_ua@ukr.net

ПРЕС-АНОНС

Захист трудових прав – попереджений означає озброєний!

У приміщенні Кіровоградської міської ради за адресою вул. Велика Перспективна, 41., каб. 215, 16 березня 2012 р. під час круглого столу, який розпочнеться о 9.00 у, учасники круглого столу, до участі в якому запрошено представників Управління праці та соціального захисту населення, Управління юстиції, Виконавчої служби, Міськвиконкому, профспілок, Центру зайнятості, Громадських організацій обговорюватимуть проблеми порушення трудових прав та запобігання порушень прав працівників. Основною метою круглого столу є вироблення спільної стратегії щодо сприяння профілактики порушень у сфері трудового права шляхом підвищення правової свідомості та культури працівників.

Захід ініційовано міською громадською організацією «Взаємодопомога вільних людей» у рамках проекту «Захист трудових прав – попереджений, означає озброєний!», підтриманого Міжнародним Фондом „Відродження”, який здійснюється за сприяння Кіровоградської міської ради.

Аналізуючи проблему захисту трудових прав, експерти ГО «Взаємодопомога вільних людей» шляхом дослідження єдиного державного реєстру судових рішень та опитування юристів-практиків виявили цікаві закономірності.

Судова статистика свідчить, що абсолютна більшість трудових спорів розглянутих судами Кіровограда, вирішена на користь працівників. Виходячи з даних показників справи виглядять непогано. Але при проведенні опитування юристів-практиків у Кіровограда з’ясувалася зовсім інша картина. Фахівці у галузі права стверджують, що подати позовну заяву можливо лише в одному з чотирьох або з п’яти випадків звернень. Іншим допомогти неможливо у зв’язку з тим, що в них немає жодних документів які можуть підтвердити факт трудових відносин з роботодавцем. Таким чином, 75-80% випадків порушень прав працівників залишаються за межами офіційної статистики, і є підстави припустити, що даний відсоток значно більший через високу латентність, оскільки більшість працівників знаючи про відсутність оформлених трудових відносин, або з інших суб’єктивних причин взагалі не звертаються за правовою допомогою.

Даний захід спрямований, насамперед, на запобігання порушень трудових прав. На думку організаторів попередити потенційних працівників про найбільш типові порушення і таким чином запобігти (попередити) порушення їх трудових прав набагато простіше і ефективніше ніж боротися з неправомірними діями роботодавців.

Таким чином метою заходу буде обговорення можливостей розв’язання проблеми порушення прав працівників, шляхом, насамперед, інформування останніх, підвищення їх правової культури та запобігання потенційних ситуацій, які провокують найбільш типові порушення та шляхом їх інформування.

Матеріали напрацьовані учасниками круглого столу та довідкову інформацію буде включено до довідково-інформаційного посібника для працівників, у якому в доступній формі буде описано найбільш типові порушення та способи захисту трудових прав та наведено довідкову інформацію щодо питань звернення до органів державної влади та місцевого самоврядування для захисту трудових прав отримання роз’яснень тощо.

Захист трудових прав – попереджений, означає озброєний!

Кіровоградською міською громадською організацією "Взаємодопомога вільних людей" до Міжнородного фонду "Відродження" було направлено проектну пропозицію "Захист трудових прва - попереджений означає озброєний!", яку в свою чергу у вересні 2011 року підтримано Міжнардним фондом "Відродження".

 

     Пропонуємо ознайомитися із зазначеною проектною пропозицією.

 

          У чому полягає актуальність проектної пропозиції, на розв’язання якої конкретної проблеми її спрямовано?

Дана проблема актуальна для всіх категорій найманих працівників м. Кіровограда, оскільки, сьогоднішній день, роботодавці користуючись великою кількістю безробітних, та мізерним у порівнянні з іншими регіонами ринком праці, свідомо порушують норми трудового законодавства. В першу чергу йдеться про: використання праці працівників без оформлення трудових відносин; невиплату заробітної плати та інших передбачених чинним законодавством та локальними нормативно-правовими актами виплат; відверто шахрайські дії роботодавців при „оформленні” працівників на роботу „з випробувальним терміном” або „стажуванням” при яких жодні документи не оформлюються, оплата за даний період не здійснюється (або є символічною), а по закінченню такого „випробування-стажування” працівник звільняється і на його місце беруть іншого на таких же умовах, що дозволяє деяким роботодавцям роками безкоштовно використовувати робочу силу (насамперед це стосується молоді при першому влаштуванню на роботу після закінчення навчального закладу, а також при влаштуванні на роботу не за спеціальністю у вільний від навчання час).

Здебільшого працівники не звертаються за захистом порушених трудових прав до органів влади та судів, оскільки останні, у ряді випадків, не можуть допомогти у зв’язку з недосконалістю законодавства, корумпованістю, а в окремих випадках просто не бажають допомагати.

За останні 3 роки (2008 – 2010 р.) за інформацією єдиного державного реєстру судових рішень, інформацією виконавчої служби м. Кіровограда, та за результатами опитування адвокатів (юристів), які займаються приватною практикою у даному напрямку, з’ясовано наступне.

         У 2008-2009 р. р. до судів м. Кіровограда було подано 197 позовних заяв з приводу вирішення трудових спорів, переважно про стягнення заробітної плати.

          На користь працівників вирішено 147, з яких виконавчою службою вдалося стягнути з роботодавців заборгованість по заробітній платі по 134 справам. Інші підприємства виявилися неплатоспроможними або терміново визнані банкрутами.

У 2010 р. ситуація значно погіршилась. Зокрема до судів м. Кіровограда було подано 563 позовні заяви з приводу вирішення трудових спорів, про стягнення заробітної плати. Позитивно вирішені 472, з яких виконавчою службою стягнуто з роботодавців заборгованість по заробітній платі по 446 справам. Інші підприємства також виявилися не платоспроможними або терміново визнані банкрутами.

Виходячи з даних показників справи виглядять непогано. Але при проведенні опитування юристів та адвокатів, які зареєстровані та працюють у Кіровограді, з’ясувалася зовсім інша картина. Так було опитано 24 фахівця у галузі права, які вказують, що подати позовну заяву можливо лише в одному з чотирьох або з п’яти випадків. Іншим допомогти неможливо у зв’язку з тим, що в них немає жодних документів які можуть підтвердити факт трудових відносин з роботодавцем. Таким чином, 75-80% випадків порушень прав працівників залишаються за межами офіційної статистики, і є підстави припустити, що даний відсоток значно більший через високу латентність, оскільки більшість працівників знаючи про відсутність оформлених трудових відносин, або з інших суб’єктивних причин взагалі не звертаються за правовою допомогою.

Тому логічно вважати, що до правозахисників та суду звертаються лише декілька відсотків працівників права яких порушено, та зважаючи на тенденції останніх років ситуація буде погіршуватись.

Таким чином діяльність у рамках проекту буде спрямовано на розв’язання проблеми порушення прав працівників, шляхом, насамперед, інформування останніх, підвищення їх правової культури та запобігання потенційних ситуацій, які провокують найбільш типові порушення. Особливу увагу буде приділенню інформуванню молоді (студентів старших курсів навчальних закладів міста), оскільки переважно саме вони стають жертвами недобросовісних роботодавців при першому влаштуванню на роботу після закінчення навчального закладу, а також при влаштуванні на роботу не за спеціальністю у вільний від навчання час.

 

Що конкретно і яким чином передбачається здійснити впродовж терміну реалізації?

Розв’язання даної проблеми можливе шляхом впровадження комплексу дій, щодо запобігання (попередження) порушень трудових прав працівників шляхом:

1. Створення інформаційного центру, який протягом дії проекту буде збирати, впорядковувати та оприлюднювати інформацію про стан дотримання трудового законодавства роботодавцями міста, на основі якої буде створено інформаційно-довідкову базу. Співробітники центру будуть надавати допомогу (інформаційну, організаційну, юридичну) потенційним працівникам, а також працівникам права яких порушено, за необхідності представляти їх інтереси в органах влади, судах, тощо.

Створення інформаційно-довідкової бази для потенційних працівників, міститиме інформацію про недобросовісних роботодавців, і навпаки – роботодавців, які дотримуються норм чинного трудового законодавства та створюють сприятливі умови для працівників. Дана база сприятиме скороченню надходження кадрів до недобросовісних роботодавців, та забезпечить їх надходження на підприємства, які добросовісно виконують обов’язки роботодавців.

2. Розробка та видання посібника (пам’ятки) для потенційних працівників, в якому зазначатимуться: алгоритми дій при влаштуванні на роботу (оформлення трудових відносин) та припиненні трудових відносин; найбільш типові порушення та шляхи їх запобігання, (усунення); порядок вирішення трудових спорів. Також у посібнику буде міститися інформація довідкового характеру про можливості звернення до державних органів для захисту своїх трудових прав, тощо.

3. Робота зі студентами старших курсів навчальних закладів м. Кіровограда з метою інформування про проблеми працевлаштування та можливості захисту своїх трудових прав. Даний напрямок актуальний, оскільки студентська молодь виступає найменш захищеною категорією працівників які працевлаштовуються вперше після закінчення навчання, а також коли працюють в період навчання не за спеціальністю.

Робота полягатиме у:

- проведенні зустрічей, семінарів зі студентами для роз’яснення процедури працевлаштування, проблем які можуть виникнути при працевлаштуванні та можливостей запобігання даних проблем;

- розповсюдження посібника (пам’ятки) через студентські профспілки, бібліотеки навчальних закладів, тощо.

4. Інформування громадськості про діяльність у рамках проекту через засоби масової інформації та видання ряду статей про найбільш розповсюджені порушення трудового законодавства, шляхи їх запобігання та способи захисту.

 

Які результати очікуються від реалізації?

1. Підвищення рівня правової свідомості та культури працівників, насамперед молоді, у сфері трудових правовідносин.

2. Створення та розвиток інформаційно-довідкової бази для потенційних працівників, яка дозволить:

-          потенційним працівникам оперативно отримувати інформацію про роботодавців;

-          фахівцям нашої організації налагодити зворотній зв’язок з добросовісними роботодавцями;

-          забезпечити функціонування та розвиток інформаційно-довідкової бази по закінченню проекту, шляхом співпраці та обміну інформацією з органами влади та самоврядування, громадськими та профспілковими (у т.ч. студентськими) організаціями, юристами-практиками тощо;

-          сформувати у майбутньому базу резюме кращих випускників навчальних закладів міста (згідно рейтингів НЗ) з метою сприяння їх працевлаштуванню, тощо.

3. Підвищення соціальної відповідальності роботодавців та зниження кількості порушень стосовно працівників, оскільки заробити репутацію набагато складніше ніж її втратити, тому заплямованим підприємствам доведеться значно покращити умови праці щоб повернути до себе гарних працівників.

 

До яких донорських організацій ця проектна пропозиція вже була подана, яку і від кого фінансову підтримку вона вже отримала?

Дана пропозиція подається до МФ «Відродження» вперше, на сьогоднішній день наша організація працює в даному напрямку самостійно, фінансується на внески членів організації. Кількість членів кожного разу збільшується з тих людей яких організація своєчасно утримала від необдуманого кроку працевлаштуватися, та інших людей які отримали допомогу від нашої організації.

 

Які кошти і з яких джерел передбачається використати для реалізації.

Кошти для реалізації даного напрямку яким організація вже займається на сьогоднішній день, плануються від членських внесків, а також від добровільних пожертв людей які отримали допомогу та не потрапили у тенета недобросовісних роботодавців.

 

Які ще організації братимуть участь у реалізації?

Основна діяльність в рамках проекту буде здійснюватися членами нашої організації. До участі в реалізації проекту на всіх стадіях будуть запрошуватися профспілки підприємств, установ, організацій (в першу чергу не державної форми власності) та студентські профспілкові організації.